Qazaxıstan Milli Təhlükəsizlik Komitəsi (MTK) sədrinin keçmiş birinci müavini, Qazaxıstanın birinci Prezidenti Nursultan Nazarbayevin qardaşı oğlu Samat Abiş vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etdiyinə görə səkkiz il şərti cəza alıb.
Publika.az xəbər verir ki, paytaxt Astananın Rayonlararası Cinayət Məhkəməsi Abişi Qazaxıstanın CM 362-ci maddəsinin 4-cü hissəsinə (hakimiyyət və ya vəzifə səlahiyyətlərini aşmaq) təqsirli hesab edib. O, on il ərzində müəyyən vəzifə tutma hüququndan məhrum edilməklə, səkkiz il müddətinə azadlıqdan məhrum edilməyə məhkum edilib.
“İncəsənət Qazaxıstan Respublikasının CM 63-cü maddəsinə əsasən təyin edilmiş cəzanın şərti hesab edilməsi barədə qərar qəbul edilib. Məhkəmə təqsirləndirilən şəxsin azyaşlı övladlarının olmasını və onun səmimi qəlbdən peşman olduğunu yüngülləşdirici hal kimi hesab edib”, - məhkəmənin qərarında qeyd olunub.
Məhkəmə həmçinin Abişin xüsusi ad və dövlət mükafatlarından məhrum edilməsi təklifi ilə Qazaxıstan prezidenti Kasım-Jomart Tokayevə də müraciət edib.
İş üzrə məhkəmə iclası bağlı qapılar arxasında keçirilib.
(Oxu.az)